«تروريست هاي سابق آلمان دوباره فعال شده اند»

«تروريست هاي سابق آلمان دوباره فعال شده اند»

مطلب از: روزنامه دانماركي اينفورماسيون
ترجمه از متن دانماركي: علي يوسفي شمالي

Rote Armi_n

سال ١٩٩٨ سال فرجام و خاتمه واقعي جريان چپ تروريستي موسوم به “فراكسيون ارتش سرخ” در كشور آلمان بود، كه آخرين نسل از بازماندگان آن دست از ايده انقلاب و انقلابي گري شستند و به بازنشستگي خودخواسته رضايت دادند. اما در عين حال، بنا به آزمايش هاي دي ان اي انجام گرفته از محل وقوع حملات توجه برانگيز اخير به ماشين هاي حمل اسكناس، سرقت هاي اين گروه همچنان ادامه دارد.
دو نَفَر از آنها هم اكنون به مرز شصت ساله گي رسيده اند و از جمله كساني هستند كه به تخطئه كردن و بستن در تشكيلات اين گروه تروريستي چپ، موسوم به (راف) در سال ١٩٩٨ كمك و ياري شايان توجهي رساندند. اين كار آنها قرار بود تا، يك بار و براي هميشه، به امكان وقوع انقلاب جديد ديگری در آلمان خاتمه دهد.

با اين همه، امروز، سه نَفَر ديگر از اعضاي تحت تعقيب اين گروه، شامل دانيلا كِلِت ٥٧ ساله، فولكر استاوب ٥٨ ساله و بركهارت گاروِگ ٤٧ ساله، اگرچه هنوز سر از محاق خفيه گاه خود بيرون نياورده اند، اما با سپري كردن بيش از چند دهه از زندگی خود بصورت زيرزميني، از بركت مواد دي ان اي بدست آمده از محل سرقت هاي ناموفق شان، رد و نشانه هاي تازه اي از خود بجا گذاشته اند. به اين ترتيب، و بمعناي جرم شناسي كلمه، آنها همانند گذشته، مشغول فعاليت اند و براي محيط اطراف شان خطرناك محسوب ميشوند. آنها همانند گذشته سلاح حمل مي كنند، و براي استفاده از آن نيز، ترديدي به خود راه نمي دهند ; منتهاي مراتب اين عمل را نه به نام تروريسم، بل كه، بنا به تحليل و تفاسير متخصصان امر، به خاطر كمبودهاي مالي انجام ميدهند.

در سال ٢٠١٥ اين گروه دو سرقت ناموفق را پشت سر گذاشت، سرقت نخستِ آنها در حوالي بِرِمن و در ماه ژوئن همان سال با حمله به يك ماشين حمل اسكناس انجام گرفت، و سرقتِ دوم هم همين سه هفته پيش با حمله اي مشابه به ماشين حمل اسكناس ديگري در حاشيه شهر وولفسبورگ رخ داده است. اين سه تروريست سابق و نقابدار از هر دوي اين سرقت هاي ناموفق بدون حصول نتيجه و فايده ای جان سالم بدر بردند.

با وجود حضور شاهدان و ناظران عيني بسياري در محل وقوع اين سرقت ها، تلاش پليس براي يافتن رد پاي اين ٣ عضو سابق فراكسيون ارتش سرخ (راف) كه تنها بازماندگان اين گروه تروريستي هستند، ناكام مانده است و اين سه نَفَر همچنان تحت پيگرد قانونی هستند. با اين همه، با کمک تصاوير محو و گنگي كه بر اساس گفته هاي شاهدان عيني فراهم آمده، يكي از سارقين در يكي از دو سرقت انجام شده، نقاب به صورت نداشته است. عكس و تصوير ديگري نيز به جمع آوري اطلاعات درباره چگونگي شكل و شمائل امروزين اين سه تروريست سابق كمك شاياني رسانده است. حتي پليس نيز شگفتي خود را از دستيابي به شواهد كافي در يكي از مواردي كه پرونده اش خاتمه يافته اعلام شده بود، مخفي نكرده است.

در جستجوي حقوق بازنشستگي

بنا به گزارش يك افسرارشد پليس به راديو برمن ، دو اتومبيلي كه سارقين را هنگام گريزشان از معركه حمل ميكرد، قرار بود، براي جلوگيري از بجا ماندن هر گونه رد پايي از ايشان، در آتش سوزانده شوند، اما به دلايلي اين اتفاق نيفتاد، و از اين رو مدارك و اسنادي بدست مأموران پليس افتاده است. تروريست هاي سابق مجهز به سلاح كلاشينكوف بوده و در سرقت ناموفق خود در ماه ژوئن ٢٠١٥ دستكم سه گلوله شليك كرده بودند. اين گروه در سال ١٩٩٩ مبادرت به سرقت مشابه اي كرده بودند كه با موفقيت همراه بود و برايشان سرمايه اي معادل يك ميليون مارك آنموقع به ارمغان داشت، آن پول ها و سرمايه ها اكنون ديگر ته كشيده و كفگير مالی اين گروه به ته ديگ رسيده است.

جرم شناس آلماني، كريستيان فايفر، در گفتگوی اخيرش با تلويزيون ان دي آر، گفته است اين گروه تروريست هاي سياسي حالا به سارقين هميشگي تبديل شده اند كه يحتمل سعي در دور نگهداشتن مصيبت فلاكت و بي پولي از در تشكيلات خود را دارند و يا اين كه در صدد هستند تا با پول هاي به سرقت رفته يك دوران بازنشستگي بي دغدغه را براي خود تضمين كنند.

«اين كارها زمينه چيني و يا مقدماتي براي ايجاد يك موج تازه نيست. مساله بر سر زنده نگه داشتن خود، بقا و سرپا بودن است. فقدان مدارك هويتي و شناسنامه و اسناد ديگري از اين دست، امكان اشتغال اين گروه را ناممكن كرده است.»

به عقيده خيلي ها، اعضای اين گروه تروريستی در انجام قتل هايي دست داشته اند، از جمله، قتل مدير تحقيقات شركت زيمنس، كارل هاينز بكورتس در سال ١٩٨٦، قتل مدير عامل دويچه بانك، آلفرد هرهاوسن در سال ١٩٨٩، و همچنين قتل رئيس و سرپرست واحد خصوصي سازي ترويهند، دتلو كارستن روهودر در سال ١٩٩١، كه مسئول فروش املاك دولتي آلمان شرقي و شركت هاي آن كشور بود و نيز قرباني آخرين توطئه ي قابل توجه فراكسيون ارتش سرخ، راف.

البته پليس آلمان هنوز مدارك و اسناد قطعي و كافي براي اثبات ادعای خود مبنی بر انجام جنايات ياد شده توسط اين گروه سه نفره در اختيار ندارد، آنچه آنها در دست دارند صرفا رد دي ان اي بجا مانده از اين سه مظنون پس از وقوع انفجار شگفتي براگيز يك زندان تازه ساخت در وايتراشدات در هسن در سال ١٩٩٣ است، كه در آن ٢٠٠ كيلو مواد منفجره چنان خرابي ببار آورد كه هزينه اي معادل ٣٠٠ ميليون كرون دانمارك داشت. نتايج حاصل از تخريب آن انفجار چنان گسترده بود كه بازسازي آن چهار سال به درازا كشيد.

وحشت و ترور كور

با ختم و به انتها رسيدن فعاليت هاي اين گروه در سال ١٩٩٨ ، باور عمومي بر اين بود كه تلاش ها و جنگ و گريز هاي اين گروه نتيجه اي به همراه نياورده است. و چنانچه ادعاي نويسنده آلماني، هانس ماگنوس انزنسبرگر را، كه گفتگوهاي چند سال قبلش در كناب “فراكسيون ارتش سرخ و تروريسم چپ” منتشر شد، درست بدانيم، صحبتي از هيچ گونه پروژه ي قابل توجه و مهمي در ميان نيست. انسنزبرگر در اين كتاب موضعي بشدت انتقادي از ايديولوژي اين جريان تروريستي دارد. او معتقد است هسته اساسي تشكيلات اين گروه در خود اين گروه بوده و جايگاه و مفري بيرون از آن ندارد.

«مساله اصلي آنها تعويض زندانيان و به اسارت گرفته شده گان بوده و نيز فشار آوردن براي آزادسازي آنها. به لحاظ سياسي هم ما با يك جريان بي اندازه درون گرا طرفيم كه بكلي فاقد يك تحليل مشخص از شرايط اجتماعي است، در كنار فقدان كامل حس واقع بيني.»

كريستيان فون ديتفورت، تاريخدان و نويسنده آلماني هم، كه كتابي پيرامون اين فراكسيون نوشته است ، به دويچلندفونك گفته است وجه ايديولوژيك جنگ صليبي اين جريان تروريستي نه تنها گوش شنوايي نيافته است بل كه در امواج خروشان خشونت خود غرق شده است . اين نويسنده، در عين حال، احساس همدليش با اين جريان را نيز كتمان نمي كند.

*«آنها بار يك زندگي پر رنج و مشقت و مصيبت زده را بدوش مي كشند. هر روزشان آكنده از ترس از دستگير شدن است. با هر عمل خشونت آميز تازه اي، جرمشان در صورت دستگيري، سنگين تر و اقامتشان پشت ميله هاي آهني زندان طولاني تر ميشود. آنها ظاهرا ديگر پولي هم در بساط شان نيست و احتمال دستگير شدن شان نيز به طبع آن بالاست، در عين حال تصاويرشان همچنان همه جا را پر كرده است، و اين در حالي است كه ديگر هيچ كسي دل و دماغ و حوصله شنيدن حرف هاي آنها را ندارد.»*

لينك مطلب:
http://www.information.dk/559224?utm_content=buffer4ae4a&utm_medium=social&utm_source=plus.google.com&utm_campaign=buffer

 

ترجمه از متن دانماركي به فارسي: علي شمالي

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.